Name
Vincent Cadieux, O.M.I.
Bishop of Hearst, ON
Birth Born at Alfred, Ontario on February 16, 1940
Priesthood Ordained to the priesthood at Vankleek Hill, Ontario on December 17, 1966
Bishop Named Bishop of Moosonee on December 5, 1991 and consecrated at Moosonee on March 29, 1992 by Bishop Jules Leguerrier, Bishop Emeritus of Moosonee
Address P.O. Box 1330 • 76, 7th Street • Hearst, ON • P0L 1N0 • TEL (705) 362-4903 • FAX (705) 362-4421 • ev1330@ntl.sympatico.ca
"That they may know you"


 
  • Primary studies at Oblate Juniorate of the Sacred Heart in Ottawa from 1954 to 1960
  • Studied Philosophy and Theology at Ottawa and Saint Paul’s Universities
  • Missionary among the Native People in the Dioceses of Amos, Rouyn-Noranda and Timmins from 1967 to 1991
  • Appointed Apostolic Administrator of the Diocese of Hearst on July 18, 2006
  • Named Bishop of Hearst on July 25,2007
  • Installed as Bishop of Hearst on September 28, 2007 by the Most Rev. Terrence Prendergast, s.j., Archbishop of Ottawa
  • Bishop Cadieux remains always Bishop of Moosonee 
Site Français